Wymiana polsko-niemiecka

Relacja uczniów z wymiany polsko-niemieckiej pomiędzy XXXII LO a Jörg Ratgeb Schule w Stuttgarcie

W dniach 13-20 października 2023 roku odbyło się drugie spotkanie uczestników wymiany, tym razem w Niemczech (pierwsze odbyło się w Łodzi we wrześniu). Było to niezwykłe doświadczenie dla nas wszystkich.  Spędziliśmy 8 dni w Stuttgarcie a gościły nas rodziny niemieckie.  Mieliśmy wspaniałą okazję, aby poznać niemiecką kulturę, historię oraz styl życia w Niemczech poprzez udział w różnorodnych aktywnościach i zajęciach. Codziennie spotykaliśmy się w Jörg Ratgeb Schule (naszej szkole partnerskiej), żeby wspólnie pracować nad projektem: „Gotowanie łączy”. Wyszukiwaliśmy przepisy tradycyjnych potraw niemieckich, tłumaczyliśmy je na język polski a w przedostatni dzień naszego spotkania przygotowaliśmy wybrane potrawy kuchni niemieckiej. W czwartek po południu odbyła się prezentacja książki kucharskiej i degustacja przygotowanych przez nas potraw. Zaprosiliśmy niemieckich nauczycieli i rodziców.  Podczas pobytu w Stuttgarcie uczestniczyliśmy także w planowanych lekcjach szkolnych. Zobaczyliśmy, jak wyglądają zajęcia w szkole partnerskiej.  Poza lekcjami braliśmy udział w licznych atrakcjach kulturalnych i turystycznych. Poznaliśmy Stuttgart, zwiedzaliśmy  historyczne miejsca, muzea i lokalne atrakcje, dzięki którym mogliśmy lepiej zrozumieć niemiecką historię oraz obyczaje regionu Badenii Wirtembergii. Codzienny kontakt z goszczącymi nas rodzinami umożliwił nam poznanie realiów życia Niemców. Pobyt polskich uczniów w Niemczech był nie tylko okazją do poszerzenia wiedzy o kulturze i zwyczajach narodu niemieckiego ale także do nawiązania trwałych przyjaźni i poszukiwania wspólnych zainteresowań. Ponadto wzbogaciliśmy się o nową wiedzę, doświadczenia i kompetencje językowe.

Nella, Julka i Michał – uczestnicy tegorocznej wymiany polsko-niemieckiej