Wymiana polsko-niemiecka

Program wymiany uczniów ZSO Nr 1 z Łodzi z  młodzieżą  z Jörg Ratgeb Schule ze Stuttgartu jest dofinansowywany  przez Polsko-Niemiecką Współpracę Młodzieży.

Po kilku latach przerwy uczniowie naszej szkoły ponownie gościli w swoich domach uczniów szkoły partnerskiej Jörg Ratgebschule.

15 września 2023 był pierwszym dniem emocji. Grupę niemiecką uczniowie polscy powitali na dworcu Łódź Kaliska. Wszyscy szybko rozpoznali swoich partnerów, prawie wszyscy znali się już bowiem z kontaktów mailowych i widzieli się na zdjęciach. Grupą uczniów niemieckich opiekowali się nauczyciele niemieccy: Stephanie Reuschenbach i Jan-Peter Dörr, a grupą polską – nauczycielki języka niemieckiego: Grażyna Klimczak i Katarzyna Maciążak.

W sobotę uczestnicy wymiany spotkali się w szkole, aby się bliżej poznać i porozmawiać o tegorocznym projekcie: Tradycje kulinarne Polski i Niemiec.

Po spotkaniu w szkole wszyscy udali się do Pałacu Poznańskiego. Tam poznali historię naszego miasta związaną z rodziną Izraela Poznańskiego.

Niedzielę goście spędzili ze swoimi rodzinami polskimi.

W poniedziałek 18 września uczniowie polscy i niemieccy wspólnie projektowali strony do książki kucharskiej, planowali przygotowywanie potraw i wyszukiwali przepisy kulinarne w Internecie.

We wtorek udaliśmy się razem do Muzeum Auschwitz – Birkenau. Był to dzień pełen smutnych przeżyć dla całej grupy. Przerażający ogrom męki, cierpienia i męczeństwa ludzi, którzy zginęli w obozie Auschwitz pozostanie na zawsze w pamięci uczniów polskich i niemieckich.

Środa była ponownie dniem pełnym pracy i przygotowań do projektowania polsko niemieckiej książki kucharskiej oraz do gotowania potraw. W obróbce technicznej i komputerowej naszej książki pomagał nam także Pan Zbigniew Snopek, nauczyciel informatyki.

I w końcu nadszedł czwartek, 21 września. Po południu przybyli do szkoły rodzice goszczący uczniów niemieckich, dyrekcja szkoły i nauczyciele.

A potem nadszedł piątek i pożegnanie… Ale nie takie smutne, bo przecież wszyscy spotkają się znowu za trzy tygodnie w Stuttgarcie.

Uczniowie polscy i niemieccy spędzili dni pełne wrażeń, przeżyć, wzajemnego poznawania się i współpracy. Świetna atmosfera, dużo życzliwości, serdeczności i wzajemnego zrozumienia sprzyjały ich wspólnym działaniom. Z niecierpliwością i radością czekają na ponowne spotkanie w Stuttgarcie.