Rajd Historyczny “Freston”

21 września 2022 r. Oddziałowe Biuro Edukacji Narodowej IPN w Łodzi zorganizowało dla młodzieży szkolnej rajd – zarazem lekcję historii w terenie i konkurs wiedzy historycznej – poświęcony brytyjskiej misji „Freston”.
W wydarzeniu uczestniczyło blisko 200 uczniów łódzkich i łaskich szkół podstawowych i średnich. Trasa rajdu przebiegała na ok. 12-kilometrowym odcinku między Katarzynowem k. Kobiel Małych, gdzie znajduje się pomnik upamiętniający rozegraną tu 1 stycznia 1945 r. potyczkę oddziału AK z niemiecką kolumną pancerną w obronie kwaterujących w folwarku Katarzyna członków brytyjskiej ekspedycji – a Żytnem, gdzie młodzież obejrzała m.in. klasycystyczny, odrestaurowany dziś dwór rodziny Siemińskich, w którym również goszczeni byli uczestnicy misji „Freston”, a z którym związani byli także Henryk Sienkiewicz, mistyczka bł. Wanda Malczewska czy malarz Jacek Malczewski.

Oczywiście nie zabrakło również drużyn z naszej szkoły, które prowadzili nauczyciele historii XXXII LO: p. M.Goździecka i p. R.Kaźmierczak