Informacje o maturze w 2022 roku
W 2022 r. absolwent obowiązkowo przystępuje do czterech egzaminów w części pisemnej.
Obowiązkowe egzaminy w części pisemnej:
- egzamin z języka polskiego (na poziomie podstawowym)
- egzamin z matematyki (na poziomie podstawowym)
- egzamin z języka obcego nowożytnego (na poziomie podstawowym)
- egzamin z wybranego przedmiotu dodatkowego (na poziomie rozszerzonym).
W 2022 r. część ustna egzaminu nie jest obowiązkowa. Do części ustnej egzaminu maturalnego z języka polskiego, języka mniejszości narodowej (w przypadku absolwentów szkół lub oddziałów z językiem nauczania mniejszości narodowej), mniejszości etnicznej, języka regionalnego lub języka obcego nowożytnego może przystąpić absolwent, który:
- w postępowaniu rekrutacyjnym na uczelnię zagraniczną zobowiązany jest przedstawić wynik z części ustnej egzaminu maturalnego z języka polskiego, języka mniejszości narodowej, mniejszości etnicznej, języka regionalnego lub języka obcego nowożytnego, lub
- zobowiązany jest do przystąpienia do części ustnej egzaminu maturalnego z języka obcego nowożytnego w celu zrealizowania postanowień umowy międzynarodowej.
W 2022 r. – oprócz jednego obowiązkowego egzaminu z przedmiotu dodatkowego na poziomie rozszerzonym – absolwent może przystąpić do egzaminów z nie więcej niż 5 kolejnych przedmiotów dodatkowych. Wyboru można dokonać spośród niżej wymienionych przedmiotów.
W części pisemnej:
- biologia (na poziomie rozszerzonym)
- chemia (na poziomie rozszerzonym)
- filozofia (na poziomie rozszerzonym)
- fizyka (na poziomie rozszerzonym)
- geografia (na poziomie rozszerzonym)
- historia (na poziomie rozszerzonym)
- historia muzyki (na poziomie rozszerzonym)
- historia sztuki (na poziomie rozszerzonym)
- informatyka (na poziomie rozszerzonym)
- język obcy nowożytny (angielski, francuski, hiszpański, niemiecki, rosyjski, włoski; na poziomie rozszerzonym ALBO na poziomie dwujęzycznym)
- język łaciński i kultura antyczna (na poziomie rozszerzonym)
- język mniejszości narodowej (białoruski, litewski, niemiecki, ukraiński; na poziomie rozszerzonym)
- język łemkowski jako język mniejszości etnicznej (na poziomie rozszerzonym)
- język kaszubski jako język regionalny (na poziomie rozszerzonym)
- język polski (na poziomie rozszerzonym)
- matematyka (na poziomie rozszerzonym)
- wiedza o społeczeństwie (na poziomie rozszerzonym)
W części ustnej (dotyczy osób, które potrzebują wyniku tego egzaminu w postępowaniu rekrutacyjnym do szkoły wyższej za granicą lub w celu realizacji umowy międzynarodowej [Título de Bachiller]):
- język obcy nowożytny (angielski, francuski, hiszpański, niemiecki, rosyjski, włoski; bez określania poziomu ALBO na poziomie dwujęzycznym)
- język mniejszości narodowej (białoruski, litewski, niemiecki, ukraiński; bez określania poziomu)
- język łemkowski jako język mniejszości etnicznej (bez określania poziomu)
- język kaszubski jako język regionalny (bez określania poziomu)
Osoby, które w 2022 r. muszą przystąpić do części ustnej egzaminu, wypełniają dodatkowo część G w Deklaracji przystąpienia do egzaminu maturalnego w 2022 r. (link poniżej).
Składanie deklaracji maturalnych
- Do 30 września 2021 r. wstępną deklarację przystąpienia do egzaminu maturalnego są zobowiązani złożyć do dyrektora macierzystej szkoły uczniowie, którzy zamierzają przystąpić do egzaminu maturalnego bezpośrednio po ukończeniu szkoły w 2022 r. (Deklaracja A).
- Jeżeli w trakcie pierwszego semestru roku szkolnego 2021/2022 plany egzaminacyjne ucznia ulegną zmianie, można je zgłosić do 7 lutego 2022 r. w ostatecznej deklaracji. Po tym terminie nie ma możliwości dokonywania zmian w deklaracji.
- Do 7 lutego 2022 r. deklarację przystąpienia do egzaminu maturalnego są zobowiązani złożyć do dyrektora macierzystej szkoły absolwenci, którzy ukończyli liceum ogólnokształcące, technikum lub szkołę artystyczną do roku szkolnego 2020/2021 włącznie. Osoby te mogą również złożyć deklarację wstępną do 30 września 2021 r. (Deklaracja A).
- Osoba składająca deklarację wstępną i/lub ostateczną otrzymuje od dyrektora szkoły jej kopię z potwierdzeniem przyjęcia.
Portal z instrukcją wypełniania oraz do przesłania wypełnionej deklaracji dostępny jest pod adresem matura.lo32lodz.pl.
Więcej informacji dotyczących deklaracji (w tym szczegółów dotyczących odpłatnego pierwszego/ponownego podejścia do matury) znajduje się na oficjalnej stronie CKE.